Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6503338



*

nr 650 3338


Maurice Blanchard

(1903-1969), Frankrike


Gouache, Maurice Blanchard (1903-1969), 1954, Parismotiv, 26x32


Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 augusti 2010
kl 17:28:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/8 19:55:04 1      750 kr
9/8 17:15:14 2      850 kr
9/8 17:19:29 3      850 kr
9/8 17:19:59 3      900 kr
9/8 17:21:01 3      1.000 kr
9/8 17:21:02 2      950 kr
9/8 17:23:22 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Maurice Blanchard

Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.

Läs mer om Maurice Blanchard
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller frankrike fransk franskt gouache maurice blanchard motiv från paris parismotiv täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr